Choroby autoimmunologiczne (w tym RZS), a probiotyki
Choroby autoimmunologiczne to szereg bardzo przykrych przypadłości, w których układ odpornościowy nie pracuje prawidłowo. W wyniku zaburzeń, tkanki własne postrzegane są jako obce dla organizmu, w wyniku czego dochodzi do ich zwalczania. Wyróżniamy blisko 80 chorób autoimmunologicznych o bardzo zróżnicowanym przebiegu, historii oraz leczeniu. W zasadzie nie ma narządu ani tkanek, które nie mogą zostać zainfekowane tym rodzajem choroby. Mówi się również o tym, że na choroby autoimmunologiczne prawie dwukrotnie częściej zapadają kobiety, a możemy je podzielić na następujące rodzaje:
1/ choroby związane z układem pokarmowym, jak np. choroba Leśniewskego-Crohna. Objawiają się dolegliwościami ze strony jelit, tj. wzdęciami, biegunkami, skurczami, bólem brzucha.
2/ choroby związane ze skórą, np. łuszczyca i wszelkie inne, które charakteryzują się wypryskami, czy przewlekłym zaczerwienieniem. Badania opisywały niejednokrotnie, że probiotyki są doskonałym wspomaganiem przy problemach skórnych, ponieważ ich długotrwałe stosowanie redukuje stan zapalny, przynosi ulgę, minimalizuje uczucie swędzenia. Poprawia się tym samym codzienny komfort osób chorych.
3/ choroby związane z układem ruchu, głównie reumatoidalne zapalenie stawów. Ból przy RZS potrafi być bardzo dotkliwy i utrudnia choremu normalne funkcjonowanie. Wykazano, że osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów prawie zawsze jednocześnie cierpią z powodu zapalenia przewodu pokarmowego, co prowadzi do możliwości przekroczenia bariery jelitowej przez złe bakterie. Odbudowanie prawidłowej mikroflory jelit i zwiększenie ich szczelności wydaje się być w tej sytuacji priorytetem, w którym skutecznie mogą pomóc sprawdzone preparaty probiotyczne, takie jak Mycobiotic. Niestety RZS jest przypadłością, z którą trzeba nauczyć się żyć, a tym samym warto zawczasu wyeliminować te produkty z pożywienia, które mogą powiększać stan zapalny. Do zakazanych należą: potrawy smażone, kawa i mocna herbata, kwasy tłuszczowe trans, żywność przetworzona.
Co oprócz zażywania probiotyków?
Codzienność z chorobami autoimmunologicznymi to nie tylko zażywanie leków. Organizm wspomóc można również w inny sposób, który jest nie mniej ważny niż leczenie farmakologiczne.
Przede wszystkim, należy unikać wysoko przetworzonej żywności, a w zamian zadbać o to, aby codzienna dieta była zbilansowana, urozmaicona i bogata w warzywa. Produkty i półprodukty gotowe, bardzo często wywołują stan zapalny nie tylko w jelitach, ale również w innych częściach organizmu, prowokując tym samym odnowienie się przykrej dolegliwości. Lepiej tego unikać i trzymać rękę na pulsie, a organizm odwdzięczy się dobrym samopoczuciem.
Kolejną ważną kwestią jest aktywność fizyczna. I nie chodzi tutaj o bardzo intensywne treningi na siłowni, ale o jakikolwiek rodzaj ruchu, który sprawi nam przyjemność – może być to nordic walking lub zwykły, codzienny spacer. Jeśli nie mamy żadnego ruchu, organizm niejako również “rozleniwia się” i procesy powodujące eliminowanie patogennych drobnoustrojów trwają dłużej, mają charakter nawracający, a także sprawiają osobom chorym więcej trudności. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać choć o minimalną aktywność fizyczną każdego dnia.
Natomiast jeśl już mowa o samej farmakologii – pamiętajmy o regularnym zażywaniu leków, zgodnie z zaleceniami naszego lekarza. Nic nie zastąpi prawidłowo prowadzonego leczenia. Jeśli się do niego przyłożymy, możemy żyć wiele lat z minimalnie występującymi dolegliwościami i cieszyć się codziennością tak samo, jak osoby zdrowe.