Co warto wiedzieć o promieniowaniu UV?
Większość osób uwielbia słońce, ciepło i długie letnie dni. Czasem jednak brakuje nam świadomości, że te czynniki też mogą wyrządzać krzywdę. Poparzenia słoneczne, udary, a także problemy z oczami – to wszystko rezultaty nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Pozostaje zatem pytanie: co z tym zrobić? Korzystać z pięknych słonecznych dni, czy chować się w domu? I jak to jest z tym promieniowaniem UV?
Co to jest to UV?
UV to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal wynoszącej 100–400 nm. Wyróżnia się ich trzy długości:
- promieniowanie UVA, docierające do głębokich warstw skóry, powodujące jej starzenie i tworzenie się zmarszczek – ten rodzaj UV jest emitowany przez cały rok;
- promieniowanie UVB, które stanowi zaledwie 0,5% promieniowania UV – odpowiada za syntezę witaminy D, ale prowadzi też do powstawania zaczerwienień skóry, oparzeń słonecznych, a nawet rozwoju nowotworów skóry;
- promieniowanie UVC, które nie dociera do powierzchni ziemi, ponieważ jest pochłaniane przez ozonosferę.
Przed promieniowaniem słonecznym należy się chronić, stosując kremy z filtrem, nakrycia głowy, a także okulary przeciwsłoneczne – mogą to być również nakładki przeciwsłoneczne na okulary czy okulary korekcyjne przeciwsłoneczne. Stosując środki ochrony, zabezpieczasz się przed rozwojem chorób skóry i oczu. To pierwszy i najważniejszy fakt o promieniowaniu UV: jest szkodliwe, ale Ty nie jesteś bezradny i możesz się przed nim chronić.
Mylisz się, jeśli sądzisz, że promieniowanie UV może zaszkodzić jedynie latem, gdy jest gorąco i słońce mocno świeci. Również podczas chłodniejszych i pochmurnych dni jesteś narażony na działanie promieniowania UVA – jest ono bardziej rozproszone, przenika przez chmury, a dodatkowo może się odbijać od różnych powierzchni, na przykład od śniegu, stanowiąc duże zagrożenie dla oczu. Właśnie dlatego okulary przeciwsłoneczne przydają się nie tylko w wakacje. Warto je nosić także przez pozostałe pory roku, a zwłaszcza gdy zawita śnieżna i słoneczna zima. Dobrym pomysłem jest też stosowanie kremu z filtrem – ten kosmetyk powinien na stałe znaleźć się na łazienkowej półce.
Promieniowanie UV a choroby oczu i skóry
Wystawiając się na promieniowanie UV bez umiaru i ochrony, narażasz się na różnego rodzaju nieprzyjemności – od silnego zaczerwienienia skóry przez nieprzyjemne oparzenia aż po nowotwory skóry, zaćmę, jaskrę, zwyrodnienie plamki i wiele więcej. Przed większością tych zagrożeń możesz się skutecznie chronić, stosując kremy z wysokim filtrem (należy je dobierać do rodzaju cery), nosząc nakrycia głowy oraz okulary lub nakładki przeciwsłoneczne na okulary.
Również osoby, które mają wadę wzroku i na co dzień noszą szkła korekcyjne, powinny chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. To dla nich wymyślono specjalne nakładki oraz okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Warto po nie sięgnąć, aby zapobiegać poważnym problemom w przyszłości. W ten sposób zwiększysz też swój komfort podczas codziennych spacerów i innej aktywności na zewnątrz.
Dzieci i promieniowanie UV
Jednym z mitów, jaki krąży wśród rodziców, jest przekonanie, że dzieci są bardziej odporne na promieniowanie UV. Niestety jest odwrotnie – dla maluchów promieniowanie słoneczne jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Pediatrzy zalecają więc, aby szczególnie uważać na dzieci do 1. roku życia – chronić je przed słońcem i raczej wybierać się na wczesnoporanny lub popołudniowy spacer, unikając wychodzenia w porze południowej. Im starsza jest pociecha, tym więcej czasu może spędzać na zewnątrz, jednak powinna być zawsze odpowiednio zabezpieczona.
Czy warto inwestować w okulary dla dzieci? Tak, ponieważ ich oczy są wrażliwsze i w większym stopniu narażone na uszkodzenia. Właśnie dlatego od najmłodszych lat warto przyzwyczajać dzieci do noszenia okularów przeciwsłonecznych. Do czasu ukończenia 4 lat powinny je nosić okazjonalnie, a po przekroczeniu tego wieku mogą już mieć je na nosie tak często, jak to konieczne.
Wszystko jedno jakie, byle były? Uwaga na jakość okularów!
Chcesz chronić oczy przed światłem słonecznym, więc idziesz do marketu i sięgasz po ciemne okulary. Uważasz, że jesteś zabezpieczony i śmiało możesz spacerować w upalne dni. To jednak błąd – tylko dobrej jakości szkła ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Musisz zwrócić uwagę na to, aby pochłaniały 100% promieniowania UV i miały odpowiednie oznaczenie sugerujące profesjonalną ochronę. Jakość ma znaczenie, dlatego nie kupuj tanich szkieł z osiedlowego ryneczku, a raczej odwiedź salon optyczny, który ma w ofercie dobrej jakości szkła lub nakładki na okulary. Na zdrowiu nie warto oszczędzać! Promieniowanie UV, choć szkodliwe, da się poskromić. Wystarczy wiedzieć, jak to zrobić.