× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Ból kości, czy to grypa?

grypa

Freepik

Grypa jest infekcją wirusową, która powoduje gorączkę, bóle mięśni i zmęczenie. Jest to choroba zaraźliwa i łatwo przenosi się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt zakażonymi, które kaszlą lub kichają.

Grypa może powodować dyskomfort i chorzy mogą w ten sposób odczuwać ból kości.

Jednak sam ból kości może być spowodowany wieloma rzeczami, takimi jak zapalenie stawów lub złamanie kości i zwykle trudno jest określić, co dokładnie powoduje ten dyskomfort. Przeziębienie lub grypa to choroby powodujące gorączkę, katar, ból gardła i zatkany nos.

Objawy grypy

Jednym objawów grypy jest ból mięśni i stawów. Wielu chorych ciepiących na przeziębienie i grypę skarży się na bóle kości i ogólne osłabienie. Jednakże w niektórych przypadkach ten ból może być oznaką czegoś innego.

Objawy grypy mogą być podobne do bólu kości, co może utrudniać właściwą diagnozę. Należy pamiętać jednak, że ból kości jest w często objawem zapalenia stawów lub innej choroby kości i może być mylony z objawami grypy.

Typowymi objawami grypy różnią się w zależności od osoby i mogą obejmować gorączkę, ból głowy, gardła, mięśni, stawów i zmęczenie.

Na początku choroby może wystąpić stan podgorączkowy (temperatura ciała 37-38 stopni Celsjusza). Czasami może dochodzić temperatura ciała, nawet do 40°C, szczególnie u młodszych. W przypadku grypy towarzyszy uczucie ogólnego osłabienia, dreszcze, ból głowy i kaszel, uczucie bólu kości.

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, które mają podobne objawy. Obje te choroby, powodują cieknący nos, ból gardła i zapchany nos. Powodują również stan zapalny w drogach oddechowych, co utrudnia oddychanie.

Grypa wywoływana jest przez wirus grypy. Zaczyna się nagle, z wysoką gorączką (często wyższa, nawet do 39-40 stopni Celsjusza), której towarzyszy ból głowy, mięśni, ogólne osłabienie i „łamania kości” – kojarzone z bólem kości. Pojawia się męczący, suchy, silny oraz wrażenie zatkanego nosa. Dzieci mogą odczuwać nudności. Choroba grypy może powodować różne powikłania.

Różne wirusy, takich jak rinowirusy, adenowirusy, enterowirusy, koronawirusy powodują przeziębienie. Objawy często pojawiają się stopniowo. Temperatura ciała przy przeziębieniu nie przekracza 38 stopni Celsjusza, a ból stawów i mięśni jest niewielki i nie przeszkadza tak mocno w codziennej aktywności. Objawy przeziębienia często obejmują katar, mniejszy ból gardła i lekki kaszel. Objawy zwykle ustępują już po kilku dniach bez żadnych komplikacji.

Osoby, które narzekające na „łamanie w kościach”, a kilka dni wcześniej miały katar, kichali i odczuwali drapanie w gardle, prawdopodobnie są przeziębione.

Natomiast w przypadku grypy, pacjent najpierw czuje, ból kości, dopiero później odczuwa osłabienie i pojawia się ma gorączka przekraczającą czasem 39°C.

Należy pamiętać, że wirus grypy jest wysoce zaraźliwym wirusem, który łatwo rozprzestrzenia się poprzez kaszel i kichanie.

Podsumowując, jeśli doświadczasz objawów grypy i bólu kości, ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić swojego lekarza. Będzie on w stanie określić, czy jest to spowodowane przez wirusa grypy, czy nie i odpowiednio leczyć, abyś mógł poczuć się lepiej.