× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

szkoła rodzenia

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy jest sens zapisywać się do szkoły rodzenia. Jak się okazuje, może to przynieść im wiele korzyści. Dzięki niemu można fizycznie przygotować się do porodu i dowiedzieć się więcej o jego przebiegu. A to dopiero początek. Dowiedz się więcej.

Czego można się nauczyć w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia przeznaczona jest głównie dla tych rodziców, którzy oczekują pierwszego dziecka. Mogą się jednak zapisać do niej również te osoby, które już rodziły, ale które mają w niektórych kwestiach pewne wątpliwości. W szkołach tego typu można nauczyć się wszystkiego, co jest – tak naprawdę – potrzebne przed porodem. Rodzicom przekazywana zostaje również wiedza na temat tego, jak należy się opiekować noworodkiem. Utrwalana jest ona w postaci ćwiczeń, w których mogą brać udział również tatusiowie. To bardzo ułatwia zajmowanie się noworodkiem już po urodzeniu.

Zdecydowanie warto zapisać się do takiej szkoły, aby mentalnie przygotować się na urodzenie dziecka oraz zminimalizować stres, który jest z tym związany. Niektóre mamy mają bowiem wiele pytań i wątpliwości m.in. na temat rekonwalescencji po ewentualnym cesarskim cięciu, problemów z laktacją czy chorobami dziecka. Szkoła rodzenia uczy przygotowania się na różne okoliczności.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Jeśli chcesz zapisać się do szkoły rodzenia, najlepiej zrób to około 20. tygodnia ciąży. W niektórych placówkach zajęcia tego typu są refundowane, ale wówczas należy złożyć odpowiednie dokumenty dopiero między 21. a 16. tygodniem ciąży. Do tych najważniejszych zalicza się deklarację wyboru położnej, którą można złożyć przez internet lub osobiście. W przypadku szkół prywatnych, które dają pod tym względem większą elastyczność, to od Ciebie zależy, kiedy się do takiej szkoły zapiszesz. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych najpopularniejszych miejsca zarezerwowane są na kilka miesięcy do przodu.

Do jakiej szkoły rodzenia się zapisać?

Zanim wybierzesz odpowiednią szkołę rodzenia, określ budżet, który chcesz na to przeznaczyć. Jak już powiedzieliśmy, w niektórych z nich zajęcia opłaca NFZ, zwłaszcza w tych przyszpitalnych. Wówczas można do nich uczęszczać bezpłatnie, ponieważ każda kobieta w ciąży objęta jest ubezpieczeniem zdrowotnym. Co więcej, możesz wybierać spośród szkół stacjonarnych i tych działających online – w przypadku tych drugich za zajęcia trzeba jednak z reguły płacić. Zarówno w jednych, jak i w drugich całkowite koszty kursu mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wybierając szkołę rodzenia, zwróć uwagę także na kompetencje specjalistów, którzy je prowadzą. Zazwyczaj robią to położne z wieloletnim doświadczeniem, choć w niektórych zajęciach biorą czasem udział psychologowie, ginekolodzy, neonatolodzy, ratownicy medyczni czy nawet fizjoterapeuci. Ważna jest także sama lokalizacja szkoły – najlepiej, jeśli będzie ona położona blisko Twojego domu bądź będziesz miała do niej dobry dojazd. Znaczenie może mieć dla Ciebie również wielkość grup, warto więc – w razie potrzeby – o tego rodzaju kwestie dopytać.

Konsultacje położniczo-ginekologiczne – Kraków

Szkoła rodzenia z pewnością rozwoje wiele Twoich wątpliwości. Jeżeli chodzi jednak o kwestie zdrowotne, warto zdecydować się na profesjonalne konsultacje położniczo-ginekologiczne w Centrum Medycznym Hi-Gen. Podczas rozmowy udzielimy CI wskazówek, które warto wdrożyć na konkretnych etapach ciąży. Dzięki temu Twoje maleństwo będzie zdrowsze, a Ty – będziesz się lepiej czuła. Zadzwoń na numer 791 004 003 i dowiedz się więcej!