× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Praca przy opiece nad osobami starszymi – jakie cechy ma dobry opiekun?

opieka

Jakie cechy ma dobry opiekun osoby starszej? Jakie kursy warto zrobić, zanim podejmie się tego typu zatrudnienie? Co pomaga za granicą na przykład w praca Francja?

Dobry opiekun…

Zacznijmy od cech charakteru (ew. cech fizycznych). O ile bez szkoleń, wykształcenia da się rozpocząć przygodę z tą branżą, to bez kilku predyspozycji, trudno nam będzie się utrzymać w zawodzie. Co możemy do nich zaliczyć, aby móc znaleźć np. praca Lublin?

  • Cierpliwość – Ta cecha jest więcej niż konieczna. Seniorzy na wiele czynności, które wykonują, potrzebują czasu. Jeśli musimy ich karmić, przygotujmy się na to, że pokarm, który sami zjedlibyśmy w trzy minuty, osoby starsze będą konsumować kilka razy dłużej. Część z seniorów ma także problemy z pamięcią – mylą fakty, zapominają rzeczy…
  • Odporność psychiczna – jest ważna dla osób pracujących z seniorami chorującymi na demencję/chorobę Alzahaimera. Chory w końcowej fazie zapomina najprostszych rzeczy – nawet nie poznaje rodziny, nie umie jeść, mówić.
  • Siła fizyczna – przyda się przy pewnej grupie seniorów. Niektórzy z nich należą do osób stale leżących. Problem jest większy, jeżeli takie osoby trzeba ubrać, podmyć, zmienić pieluchomajtki. Pomocne dla bezpieczeństwa (zarówno swojego, jak i pacjenta) jest przejście kursów.
  • Miłe usposobienie – To nie będzie zbyt odkrywcze, że praca w opiece nad starszymi ludźmi to… praca z ludźmi! Aby dobrze ją wykonywać i czerpać z niej satysfakcję, trzeba po prostu lubić przebywanie z innymi. Praca z seniorami to często dwadzieścia cztery godziny na dobę z tą samą osobą.

Przydatne kursy, szkolenia, wykształcenie

Wspomnieliśmy już, że bardzo ważne przy opiece nad osobami starszymi są indywidualne predyspozycje. Warto jednak postawić na rozwój zawodowy, aby móc przyjmować ciekawsze i lepiej płatne zlecenia.

  • Znajomość języków – Nie ma co ukrywać – duża część zleceń, to praca za granicą. Przeważają te z Niemiec, więc znajomość choćby podstaw, jest mile widziana.
  • Wykształcenie policealne – np. na kierunku „Opiekun osoby starszej”.  Jest ono formalnym poświadczeniem zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności.
  • Wykształcenie medyczne – fizjoterapeuci i pielęgniarki mogą liczyć na bardzo intratne zlecenia, które mogą im się trafić z racji wykonywania zawodu. Część seniorów oprócz zwykłej opieki potrzebuje wsparcia medycznego.
  • Odbyte kursy i szkolenia – Podstaw opieki możemy nauczyć się z kursów. Dowiemy się z nich między innymi jak bezpiecznie przebrać seniora, co robić w trudnych sytuacjach, jak karmić osobę starszą itp.