× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej – na czym polega jej zastosowanie?

Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa, czyli popularny botoks od lat ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie estetycznej. Jego działanie o szerokim spektrum wykracza już poza samo wygładzanie zmarszczek i wypełnianie bruzd. Najnowsze badania i zdobycze w zakresie medycyny mówią już o nowych ścieżkach postępowania i obszarach pomocy, w których swoje miejsce może znaleźć toksyna botulinowa. Dlatego osoby zainteresowane tematem z uwagą śledzą najnowsze opracowania mówiące o odkryciach i badaniach klinicznych. Jak wygląda obecny stan wiedzy o zastosowaniu botoksu? 

Czym jest botoks?

Zacznijmy od samych wiadomości o chemicznej strukturze tego związku. To podstawa do tego, aby zrozumieć mechanizm jego działania i określić obszary, w których może on zostać zastosowany. Botoks to oczyszczony preparat powstający na bazie toksyny botulinowej. Inna nazwa to także jad kiełbasiany, ale ze względu na budowane skojarzenia coraz rzadziej stosuje się to pojęcie. Nie samo pochodzenie, a działanie jest tutaj decydujące. Botoks powoduje bowiem rozluźnienie mięśni a tym samym wygładzenie okrywającej je powierzchni, czyli skóry. Wpływa też na przewodnictwo nerwowe, co z kolei przekłada się na jego inne zastosowanie niż tylko jako wypełniacz o charakterze kosmetycznym. 

Botoks jako sprzymierzeniec w medycynie

Botoks ma zastosowanie o dużo szerszym spektrum niż tylko jako kosmetyczny środek wspomagający na drodze do młodzieńczego wyglądu skóry. Z uwagi na to, że można nim regulować nieprawidłowe napięcie mięśniowe znajduje zastosowanie we wszystkich problemach, w których występują dysfunkcje na poziomie mięśniowym. Lekarze sięgają po niego w leczeniu zeza, kręczu karku i innych stref ciała. Ma też udowodnione działanie w przypadku łagodzenia tików nerwowych. Od wielu lat botoksem ostrzykuje się też okolice pach, hamując działające w tych obszarach gruczoły potowe. Jest to często ratunek dla osób borykających się z nadmierną potliwością, u których działanie kosmetyczne, a nawet farmakologicznie nie przyniosło rezultatu. Dosyć nowym obszarem jest z kolei zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu ciężki przypadków migreny. Kto wie, jakie jeszcze zastosowania i sukcesy na tym polu pojawią się za kilkanaście lat. 

Botoks w zastosowaniu kosmetycznym 

Jednak nic nie budzi takich silnych emocji jak toksyna botulinowa w medycynie estetycznej. Wiele osób obawia się przerysowanego efektu i pogorszenia wyglądu zamiast jego poprawy. Jednak strach ten nie ma swojego uzasadnienia. Jeśli preparat zostanie podany we właściwe miejsce i w odpowiedniej ilości, to nie ma ryzyka złego osadzenia się botoksu. Dlatego decydując się na ten krok należy podejść do niego z rozwagą i wybrać dobrego specjalistę, który będzie posiadał kompetencje, aby przeprowadzić precyzyjną aplikację. 

Botoks najczęściej stosuje się na poziome zmarszczki pojawiające się na czole. Ten defekt kosmetyczny jest mocno kojarzony z upływającym czasem i gorszym wyglądem. Równie chętnie ostrzykuje się okolice oczu, czyli tzw. kurze łapki. Bardziej zaawansowanym problem i częściej dotyczącym starszych osób jest z kolei lwia zmarszczka oraz linia marionetki. Bruzdy, które się tutaj pojawiają. Są zazwyczaj głębokie i trudno skutecznie z nimi walczyć środkami takimi jak kosmetyki i zabiegi wykonywane w salonie. Dopiero wprowadzenie preparatu podskórnie może skutecznie pomóc wygładzić tę okolicę. Nie należy bać się botoks, ponieważ stosowany umiejętnie może stać się sprzymierzeńcem w wielu sytuacjach.