× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Specjalistyczna odzież chirurgiczna i jej zastosowanie

odzież chirurgiczna

Wszyscy pracownicy szpitala, przychodni a nawet salonów odnowy biologicznej i medycyny estetycznej muszą wykonywać obowiązki w specjalnym stroju. Ten strój jest noszony nie bez powodu. Musi spełniać swoje obowiązki z myślą o najwyższym bezpieczeństwie dla dobra pacjentów i ich nosicieli. 

Trochę historii chirurgicznej zieleni

W XIX wieku zaczęto stawiać na antyseptykę a korzystanie z odzieży specjalistycznej stało się coraz bardziej powszechne. Początkowe stroje chirurgów były czarne, ponieważ podczas operacji pacjenci tracili sporo krwi. Kiedy zdecydowano zmienić czerń na biel, która była kojarzona ze sterylnością, szybko okazało się to problematycznym rozwiązaniem. Biel w połączeniu z czerwienią tkanek i krwi było oślepiające. Łatwo można się domyślić jak niebezpieczne jest oślepienie podczas wykonywanie pracy chirurga. Nawet sekundowe oślepienie może nieść za sobą trwałe konsekwencje. Szybko znaleziono idealne rozwiązanie tego problemu. Zaczęto używać kolorów przeciw stale do czerwieni. Zielone lub niebieskie kitle zaczęto stosować w drugiej dekadzie XX wieku.

Zastosowanie odzieży chirurgicznej

Odpowiedni strój jest najbardziej wymagany przy stołach operacyjnych. Ta czynność wymaga pełnej antyseptyki, ponieważ właśnie podczas operacji pacjent jest najbardziej narażony na wszelkie zakażenia. Oprócz odpowiedniego koloru, strój chirurga musi być w pełni jałowy. Muszą być również antystatyczne i wodoodporne a do tego wygodne i łatwe do założenia. Liczy się każda sekunda podczas operacji dlatego strój musi zapewnić pełny komfort. Chirurdzy oprócz fartuchów muszą nosić czepki i maseczki, oczywiście jednorazowe. Służą zapewnieniu odpowiedniej sterylności. Wiadomo, że włos, który dostałby się do organizmu pacjenta mógłby wywołać prawdziwą katastrofę. Odzież chirurgiczna wraz z chirurgami przeszli długą drogę, aby stać się profesjonalistami i jedną z najważniejszych dziedzin.

Bezpieczna odzież chirurgiczna

Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejszą chirurgię bez niebieskich czy zielonych fartuchów, pochylających się nad stołem operacyjnym lekarzy w towarzystwie asystentów, którzy podawają co chwilę instrumenty i narzędzia. Potrzebne były tysiąclecia aby przejść z starożytnych szamanów i kapłanów wykonujących trepanację czaszki do dzisiejszych chirurgów, którzy opanowali sztukę operowania do perfekcji. Oczywiście wciąż ta dziedzina może się rozwinąć ale będą nadal towarzyszyć im zielone fartuchy.

W ofercie Medicstar można znaleźć odzież chirurgiczną, komplety medyczne, żakiety medyczne a także spodnie medyczne. Oferta dostępna pod adresem https://medicstar.pl/kategoria-produktow/spodnie-medyczne-damskie/