× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Skręt jelit u psa nie musi oznaczać śmierci

pies

Zwierzaki cierpią na problemy zdrowotne. Czasami mają problemy z żołądkiem, nieraz cierpią na choroby jelit. Groźny jest skręt jelit u psa, którym potrafią zająć się weterynarze. Ich praca jest naprawdę wyjątkowa i ma znaczenie dla każdej osoby. Warto zadbać o to, by zwierzaki nie męczyły się, lecz szybko podjąć leczenie. Dobry weterynarz pomoże nawet w sytuacji bardzo skomplikowanych schorzeń oraz problemów medycznych. Jego pomoc jest niezbędna, ponieważ właściciel nie jest w stanie wyleczyć własnego pupila. Skręt jelit u psa to sytuacja, gdy jelita obrócą się wokół własnej osi. 

Skręt jelit jest niebezpieczny

Jest to zagrożenie życia. Produkcja gazów w żołądku postępuje szybko i narząd się poszerza. Skręt żołądka i jelit u psa często zdarza się w nocy. Jeśli pies nie otrzyma wówczas szybkiej pomocy to grozi mu śmierć. Skręt żołądka u psa to bardzo trudna sytuacja, dlatego widząc niepokojące objawy natychmiast należy udać się do weterynarza. Jakie to są objawy? Jeśli po jedzeniu pies jest niespokojny, osłabiony, mdleje, ma odruch wymiotny i płytki oddech to są niepokojące sygnały. Konsultacja u weterynarza nigdy nie zaszkodzi. Na skręt jelit narażone są razy większe, częściej przydarza się on sukom niż samcom. Stres oraz złe nawyki żywieniowe mogą przyczynić się do takiego problemu. Do wystąpienia tego problemu może przyczynić się podawanie dużych posiłków, czyli jeden posiłek dziennie, a także aktywność fizyczna czworonoga od razu po jedzeniu. Właściciel powinien podawać zwierzęciu 2-3 posiłki dziennie, a nie jeden duży posiłek na zakończenie dnia. 

Jak leczy się skręt jelit?

Pies podlega hospitalizacji, zabiegowi o nazwie gastropeksja oraz obserwacji po operacji. Taka obserwacja musi być wykonana do 72 godzin po zabiegu. Celem jej jest zapobieganie powikłaniom. Po zabiegu należy dbać o  zwierzaka i wprowadzić zmiany do codziennych nawyków zgodnie z wytycznymi weterynarza. Opiekun musi dbać o czworonoga inaczej niż było to przed zabiegiem. 

Ratująca życie gastropeksja

Czym jest gastropeksja? Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na przyszyciu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Uniemożliwia on obrót żołądka. Dzięki temu zabiegowi nie dojdzie do kolejnego skrętu jelit i nie pojawi się zagrożenie życia. Jeśli zwierzak nie byłby poddany takiemu zabiegowi to wówczas umarłby po kilku godzinach. Gastropeksja jest zabiegiem ratującym życie oraz zdrowie każdego zwierzaka. Ma on znaczenie dla zdrowia psa czy kota, a to jest naprawdę najważniejsze.