× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Skąd się biorą grudki perliste i jak można z nimi walczyć?

Grudki perliste to defekt estetyczny, który może dosięgnąć jednakowo kobiet, jak i mężczyzn. Tylko skąd właściwie się biorą? Co prowadzi do występowania grudek perlistych i jak można z nimi walczyć? Nasz tekst dostarczy Ci wielu przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Grudki perliste – skąd się biorą?

Grudki perliste mogą mieć bardzo różne podłoże. Czasami to skutek zatkania gruczołów łojowych i zwiększonego uwalniania sebum, a czasami po prostu zaburzeń hormonalnych w okresie dojrzewania. Zdarzają się też przypadki, gdzie grudki perliste pojawiają się przez nieprawidłowości w procesach metabolicznych organizmu, czy nawet przez niedobór witamin. Co więcej, grudki perliste mogą też być dziedziczne i dotyczy to nawet około 75% przypadków, ale też nie brakuje sytuacji, w której wina leży po stronie nieodpowiedniej higieny.

Grudki perliste – jak z nimi walczyć?

Istnieje wiele metod, które można wykorzystać do walki z grudkami perlistymi na żeńskich oraz męskich narządach płciowych. Niektóre z nich opierają się na wykorzystaniu naturalnych specyfików, w tym na przykład soku z aloesu, czy nawet nagietka lub olejków. Na grudki perliste podobno dobrze działa olejek z drzewa herbacianego, czy nawet olejek rycynowy, choć wiadomo, że do takich metod warto pochodzić z rozwagą. O wiele lepiej brać pod uwagę fachowe wsparcie, zwłaszcza że dermatolog czeka na wyciągnięcie ręki. Nie dość, że przyjrzy się nieco bliżej naszemu problemowi, to zaleci odpowiednie działania. Czasami może to być laserowe usuwanie grudek perlistych, czyli zabieg, który jest bezpieczny i nie wymaga znieczulenia. Co więcej, po laserowym usuwaniu grudek perlistych nie pozostają też blizny, więc to dodatkowa korzyść wynikająca z zabiegu. Na tym jednak nie kończą się nasze możliwości, ponieważ do usuwania grudek perlistych można wykorzystać też krioterapię, czy zabieg z ciekłym azotem. Ta procedura również nie ma skutków ubocznych i jest uznawana za bardzo skuteczną.