× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Oleje w kosmetykach – pytania i odpowiedzi

Oleje w kosmetykach – pytania i odpowiedzi

Składniki kosmetyczne naturalnego pochodzenia od kilkunastu lat cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób docenia dobroczynne właściwości wyciągów roślinnych, hydrolatów i olejków eterycznych. Są one nie tylko przyjazne dla planety, lecz także często zdrowsze dla naszego ciała, niż substancje syntetyczne.

Prawdziwe triumfy święcą oleje pozyskiwane z nasion, owoców czy korzeni roślin. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym dobrach natury, czytaj dalej.

Jakie oleje powinny zawierać naturalne balsamy do ciała?

Z uwagi na właściwości nawilżające, odżywcze i antyoksydacyjne, oleje roślinne są bardzo chętnie wykorzystywane przez polskie marki kosmetyczne. Naturalne, starannie wyselekcjonowane surowce zapewniają skórze wszystko, czego potrzebuje, aby być w dobrej kondycji.

Które oleje są najczęściej stosowane w kosmetykach takich jak naturalne balsamy do ciała?

  • Olej makadamia – ma działanie regenerujące i wygładzające, sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, a także bardzo wrażliwej (jest przez nią znakomicie tolerowany).
  • Olej jojoba – znany z właściwości nawilżających, kojących, a także bakteriostatycznych. Wykazuje wysoką biozgodność ze skórą, dzięki czemu bardzo szybko się wchłania. Dobrze sprawdzi się w przypadku cery problematycznej, a także bardzo suchej.
  • Olej ze słodkich migdałów – jest naturalnym emolientem, dzięki czemu wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, a ponadto nawilża ją i zmiękcza.
  • Olej z kiełków pszenicy – dzięki wysokiej zawartości witaminy E jest znakomitym antyoksydantem. Spowalnia proces starzenia naskórka, a także koi podrażnienia i wspomaga gojenie drobnych uszkodzeń.

Naturalne balsamy do ciała mogą też zawierać oleje arganowy, kokosowy, z awokado, słonecznika, pestek ogórka, baobabu czy malin. Niezbyt często spotykany olej z korzenia lukrecji jest doskonałym składnikiem preparatów ujędrniających przeznaczonych np. do pielęgnacji biustu. Z kolei olej z pestek żurawiny charakteryzuje się bogatą zawartością minerałów, takich jak wapń, fosfor, magnez czy cynk, dzięki czemu jest dodawany do kosmetyków o działaniu odżywczym.

Oleje w produktach do włosów

Choć w pierwszej chwili koncepcja aplikowania na włosy oleju może wydawać się nietrafionym pomysłem, w rzeczywistości roślinne tłuszcze to jeden z ważniejszych składników wykorzystywanych w odżywkach i maskach. Polskie marki kosmetyczne naturalne oleje włączają w receptury swoich produktów, a także przygotowują do samodzielnego użycia.

Odżywki i maski do włosów

Produkt dobieramy zawsze do indywidualnych potrzeb. W kosmetykach do włosów przetłuszczających się zawartość olejów powinna być minimalna, w ich przypadku skupiamy się raczej na substancjach nawilżających. Inaczej sprawa ma się z włosami matowymi, łamliwymi, o przesuszonych końcówkach. W odżywkach do takich pukli mile widziane są m.in. wygładzający olej makadamia, ograniczający puszenie olej ze słodkich migdałów czy wzmacniający olej rycynowy.

Czyste oleje na włosy

Od kilku lat na popularności zyskuje zabieg tzw. olejowania włosów. Nakładanie oleju bezpośrednio na końcówki lub całą długość włosów jest znakomitym sposobem na ich odżywienie, nawilżenie i wygładzenie. Konkretny produkt dobieramy do rodzaju włosów, jednak każde z nich mogą zyskać na systematycznym aplikowaniu oleju. Szczególnie dobrze sprawdzają się olej arganowy oraz jojoba. Część polskich naturalnych marek kosmetycznych ma w swojej ofercie pojedyncze oleje, zwykle w opakowaniach z praktycznymi aplikatorami czy pipetkami.

Naturalne serum do paznokci

Podobnie jak olejowanie włosów, coraz więcej zwolenników zyskuje stosowanie olejów w pielęgnacji paznokci. Taki zabieg odżywia, wzmacnia i uelastycznia płytkę, a także nawilża skórki. Wystarczy systematycznie, minimum raz dziennie, wmasować w paznokcie po kropelce produktu, aby już po 3-4 tygodniach cieszyć się zdrowymi, lśniącymi i twardymi płytkami.

Jaki olej będzie najlepszy? Można wybrać pojedynczy, np. jojoba, rycynowy lub arganowy albo zdecydować się na gotowe serum naturalne do paznokci. Taki preparat to zwykle mieszanka olejów z dodatkiem witaminy E. Wybierając tego typu kosmetyk, warto zwrócić uwagę, aby opakowanie było wyposażone w pipetę lub mały pędzelek ułatwiający aplikację.